Matematika jako hra

Dne 2. října 2023 jsme s žáky v rámci poslední vyučovací hodiny matematiky zrealizovali hru s názvem „Matematika jako hra „. Hra byla určena pro žáky 2. stupně základní školy a jejím cílem bylo zvýšit finanční gramotnost žáků a zároveň je seznámit s riziky hazardních her. Žáci měli k dispozici určitý obnos peněz, který mohli použít na nákup kartiček s různými úkoly, jako například slovní úlohy, algebrogramy, logické hádanky. Za správné vyřešení dostali odměnu v podobě několikanásobku vložených peněz, za špatné vyřešení o peníze za nákup otázky přišli. Hra se ukázala jako efektivní způsob, jak procvičit matematiku, byla zábavná a motivující. Kromě kartiček s úkoly mohli žáci využít i jednu aktivitu hazardní, která není jen o náhodě, ale žáci u ní musí dobře rozmýšlet každý tah. Proto ve většině případů, díky rychlosti udělají chybu a hazardní hru prohrají. Tato prohra má žákům ukázat, že hazardní hry nejsou cestou k snadnému výdělku a že rychle mohou přijít o získané peníze.  Žáci se při hře aktivně zapojili do výuky a měli možnost si vyzkoušet své matematické dovednosti v praxi. Na závěr nejlepší hráči vyměnily získané peníze za malou drobnost na památku.